Tajemnicza Rumunia

Rumunia to kraj pełen zaskoczeń. Warto tu zostać na dłużej, warto wdychać tutejszą kulturę, dać się zachwycić. Jest tu bowiem wiele miejsc, które koniecznie należy zwiedzić, barwnych miast i zakątków z inspirującymi opowieściami. Dodatkowo kraj ten nie został jeszcze do końca odkryty. Można więc, zanurzając się w tutejszej kulturze, zobaczyć coś, co trudno znaleźć w dostępnych przewodnikach. Oprócz cudów rąk ludzkich Rumunia to także perełki natury, takie jak Delta Dunaju, dzikie górskie szczyty czy błotne wulkany. A to zaledwie wstęp do piękna, które tutaj czeka.

Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Rumunii?

Oczywiście zamki hrabiego Drakuli. Dlaczego? Ponieważ miejsca te wiążą się z niesamowicie wciągająca historią legendarnego hrabiego Vlada Palovnika. Można je spotkać rozsiane po całej Transylwanii – centralnej części kraju. Miejscowi radzą, by zobaczyć zamek Pelesz, choć nikt właściwie nie jest do końca pewny, który z budynków rzeczywiście należał do słynnego Drakuli.

Równie ciekawe są też niewątpliwie wspomniane wcześniej wulkany błotne. Można je odnaleźć we wsi Bereca koło Buau. Dziesiątki kraterów prezentują się niczym widoki z księżyca. Mają one różne rozmiary i wypluwają z siebie chłodne błoto. A gaz, który wydobywa się z kraterów, o czym warto wiedzieć, jest łatwopalny. Naprawdę ciekawy widok.

Rumunia zachwyca także ruinami miasta, które liczą sobie aż 2650 lat. Zostało ono utworzone przez osadników greckich, a później przejęli je Rzymianie. To miasto Histria, niezwykle urokliwe – znajduje się tu chociażby posadzka świątyni, mury dawnej osady, a także dźwięki natury w tle, szum wody i odgłosy ptaków. Miejsce to ogromnie działa na wyobraźnię.

Co ciekawe, oprócz typowo rumuńskich zakątków są też takie, które stylizowane były na te europejskie. Jedynym z nich jest chociażby wieża Eiffla czekająca w okręgu Slobozia, między Bukaresztem a Morzem Czarnym. To wierna kopia francuskiej wieży, która powstała dzięki właścicielowi posesji prywatnej znajdującej się tuż obok. Równie ciekawy jest karpacki Sfinks czekający wysoko w górach Bucegi.

To tylko niektóre z niezwykłych zakątków czekających w Rumunii. Kraj ten bowiem to również piękne miasta, takie jak Bukareszt, czy chociażby malowane klasztory na Bukowinie. Na turystów czekają urokliwe wioski (np. Viscri), zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego takie jak warowny kościół w Viscri właśnie, czy wesoły cmentarz w miejscowości Sapanta. Każdy niewątpliwie znajdzie tu swoją perełkę, a nawet więcej.

Brak komentarzy do tej pory.