Malta

Malta leży na Morzu Śródziemnym pomiędzy Sycylią a Afryką Północną. Klimat panuje tu śródziemnomorski, średnie temperatury w okresie o d listopada do kwietnia to 14 stopni, natomiast od maja do października – powyżej 32 stopni.

Na Malcie przeważają skaliste plaże ze stromymi zejściami do wody czyli nie ma tu niestety idealnych warunków do plażowania. Natomiast można tu uprawiać sporty wodne, są tu też doskonałe warunki do nurkowania.

Podczas pobytu na wsypie warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie a zacząć je można a chyba nawet trzeba od Valletty – stolicy Malty, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

malta-valletta

Tutaj niemal każdy budynek to zabytek, więc trzeba dokonać jakiejś selekcji. Na początek zwiedzania idealnie nadaje się Pałac Wielkich Mistrzów pochodzący z XVI w. Kiedyś był siedzibą zakonu joanitów, obecnie jest tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, co trochę ogranicza możliwości zwiedzania.  Kolejna na liście  jest Katedra Św. Jana z cudownym barokowym wnętrzem. To właśnie tu można podziwiać jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio – Ścięcie Św. Jana. Na koniec trzeba też zajrzeć do Narodowego Muzeum Archeologicznego. Valletta to także znakomite restauracje z pysznym jedzenie, luksusowe butki a bogate życie nocne toczące się w wielu barach i dyskotekach.

Kolejnym miastem na trasie zwiedzania powinna być Mdina czyli dawna stolica Malty. Warto zajrzeć do katedry św. Pawła, wewnątrz której można zobaczyć obraz przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę, a którego autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Ciekawą rzeczą są dwa zegary umieszczone na wieżach kościoła. Jeden z nich wskazuje godziny i minuty, drugi – dni i miesiące. Nie można też nie odwiedzić muzeum przykatedralne, ma ono niezwykłe zbiory, między innymi są tu dzieła Albrechta Dürera.

Trzeba też wybrać się na wyspy Gozo i Comino. Na Gozo nie można pominąć świątyń Ggantija, sanktuarium ta’Pinu, Cytadeli, a także terenu Dwejry.  Zaś Comino to maleńka wyspa, w połowie drogi z Malty na Gozo. To tu jest Błękitna Laguna, raj do nurkowania.

Komentarze zostały zamknięte.