Madera

Madera to powulkaniczna wyspa, która leży Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Tutejszy klimat jest podzwrotnikowy i zapewnia ładną wiosenną pogodę przez cały rok, co niewątpliwie przyciąga turystów. Stolicą wyspy jest Funchal, to tu znajduje się największa ilość hoteli, barów i restauracji. We wschodniej części wyspy są ośrodki turystyczne w Canico, Santa Cruz, Machico.

Czas na Maderze można spędzać na plażach, ale tak naprawdę ta wyspa to raj dla amatorów sportów wodnych. Panują tu idealne warunki do windsurfingu – najlepsze miejsca są  w Jardim do Mar, Paul do Mar i Sao Vicente, narciarstwa wodnego, są tu tez idealne miejsca do nurkowania.

Madera jest znana z najlepszych miejsc do połowu błękitnych marlinów.

Na wyspie jest też wiele atrakcyjnych miejsc dla ludzi, którzy cenią sobie czynny wypoczynek.

Ze względu na ukształtowanie terenu jest tu sporo rzek, które stwarzają idealne warunki do canyoningu. Po wulkaniczne pochodzenie wyspy spowodowało, że góry tu znajdujące się stwarzają możliwości wielu spacerów w trudniejszym i łatwiejszym terenie, pozwalają obcować z dziką przyrodą i podziwiać niezwykłe widoki. Oprócz wycieczek pieszych fani rowerów też mogą się tu wyszaleć.

madera-funchal

Natomiast dla ludzi preferujących obcowanie z kulturą i zabytkami miejscem wartym odwiedzenia jest stolica czyli Funchal. Będąc na miejscu warto zacząć od Pałacu Rządu Regionalnego. Jego  najstarsza część pochodzi z XVII wieku. Kiedyś mieścił się tu szpital miejski, potem szkoła medyczna, a obecnie znajduje się tu rząd regionalny oraz siedziby niektórych sekretariatów regionalnych. Kolejny ciekawy budynek to urząd celny, jest to budowla gotycka urządzona w stylu manuelińskim. Jest jeszcze ratusz, który był dawniej pałacem hrabiego Carvalhal, a obecnie mieści się w nim Rada Miejska Funchal. A gdy zmęczymy się zwiedzaniem budynku możemu odpocząć przy fontannie na dziedzińcu. Przy  Avenida Arriaga mieści się Teatr Miejski Baltazar Dias. Do obejrzenia mamy tu sufity malowane w motywy romańskie, ułożone w kształcie podkowy ozdobione są pozłacanymi greckimi maskami, a na koniec jeszcze Pałac Biskupów, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne.

Komentarze zostały zamknięte.