Macedonia – wczasy dla spragnionych spokoju

Położona na Półwyspie Bałkańskim Macedonia coraz częściej przyciąga turystów spragnionych relaksu i wypoczynku na łonie natury. Wysokie góry porośnięte bujnymi lasami, malownicze kotliny, rwące potoki oraz słynne Jezioro Ochrydzkie tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz. Przesiąknięte zabytkami miasta świadczą zaś o bogatej macedońskiej kulturze oraz historii.

Macedonia – co warto zobaczyć? Zabytki i atrakcje turystyczne

Spędzając wakacje w Macedonii, warto wybrać się do Skopje – stolicy kraju. Miasto malowniczo usytuowane nad rzeką Wardar kryje w sobie m.in. liczne pozostałości po czasach panowania rzymskiego oraz tureckiego. Jego symbolem jest kamienny most łączący nowoczesną część metropolii z muzułmańską dzielnicą Carsija. Obiekt rozciąga się nad rzeką Wardar i został wzniesiony w XV w. za czasów Mehmeda Zdobywcy – tureckiego sułtana. Pełne uroku Skopje zachwyca również cerkwią Świętego Zbawiciela, która uważana jest za najważniejszy prawosławny zabytek w stolicy. Dzięki otaczającym ją murom budowla przypomina wyglądem obronną twierdzę. Wewnątrz podziwiać można wspaniałe freski zdobiące sklepienie, okazały ikonostas autorstwa lokalnych artystów oraz zabytkową ambonę. Na dziedzińcu usytuowany jest zaś grobowiec Goce Delceva – bohatera narodowego kraju. Zwiedzając Skopje nie można także zapomnieć o górującej nad miastem fortecy, z której roztacza się urzekający widok na całą okolicę. Nieopodal znajduje się park miejski, ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców. Miłośnicy zwiedzania powinni także udać się do muzułmańskiej dzielnicy Carsija, gdzie zobaczyć można m.in.: Meczet Mustafa Paszy z XV w., Meczet Aldża Dżamija z XIV w., Meczet Hjunkar Dżamija z XV w., największy w mieście bazar oraz łaźnie. Podróżując po Macedonii, warto również zastanowić się nad wycieczką do Bitoli, gdzie na uwagę zasługują: zabytkowa twierdza bizantyjska, cerkiew Dimitrija, założony w XI stuleciu uniwersytet oraz meczety tureckie Ajdar-Gazi z XV w. Więcj informacji i zdjęć o Skopie można przeczytać tutaj

Jedną z największych atrakcji turystycznych kraju jest także malownicze Jezioro Ochrydzkie. Na jego brzegach do dnia dzisiejszego zachowało się wiele wspaniałych zabytków jak np. klasztor św. Nauma, cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, bajkowa średniowieczna twierdza Cara Samuela oraz przyciągające niezwykłym klimatem miasto Ochryd. Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje zaś wycieczka nad bajkowe Jezioro Prespa, jeden z najbardziej znaczących rezerwatów przyrody na Bałkanach, gdzie spotkać można liczne gatunki ptaków. Do najbardziej popularnych zalicza się m.in.: żurawie, kormorany, pelikany, czaple i perkozy.

Macedonia – wakacje pełne wrażeń

Macedonia to idealny kierunek na wczasy dla osób szukających chwili spokoju i wytchnienia w malowniczym otoczeniu. Niepodany masowej turystyce kraj zachwyca bajkowym krajobrazem, zacisznymi zielonymi zakątkami oraz przepięknymi zabytkami architektury sakralnej.

Podobne miejsca

Komentarze zostały zamknięte.