Korsyka – urlop w samym sercu raju

Zielona Korsyka przyciąga zapierającym dech w piersiach krajobrazem, na który składają się liczne lasy, góry oraz bajkowe plaże z malowniczą linią brzegową. Trzecia, pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, odwiedzana jest zarówno przez miłośników słonecznych kąpieli, jak i osoby pragnące zapoznać się z bogatą i barwną historią Korsyki.

Co warto zobaczyć na Korsyce? – atrakcje turystyczne

Przebywając na wyspie warto udać się do słynnego miasta Ajaccio, które swoją popularność zawdzięcza, pochodzącemu stąd, Napoleonowi Bonaparte. Jednym z najważniejszych obiektów w mieście jest muzeum, zlokalizowane w słynnym pałacu Fescha. Mieści się tu również biblioteka, w której znajdują się stare zbiory Biblioteki Narodowej Liamone skonfiskowane w trakcie Rewolucji Francuskiej. Spacer po Ajaccio z pewnością przypadnie też do gustu osobom, szukającym chwili spokoju. Kameralne restauracje oraz kawiarnie stwarzają idealne warunki do zaczerpnięcia relaksu.

Korsyka słynie też z przepięknych i pełnych uroku świątyń. Spędzając urlop na wyspie warto wybrać się w pobliże wioseczki Murato, gdzie zlokalizowany jest, stanowiący przykład romańskiej architektury sakralnej, kościół San Michele – pamiątka po okresie pizańskim (w XII stuleciu wyspa znalazła się pod panowaniem Pizy). Godną uwagi świątynią jest także Kościół Św. Trójcy w Aregno.

Jedną z największych atrakcji wyspy są ponadto wykopaliska w Alerii. Można tu podziwiać kapitol wzniesiony na cześć Jowisza, Junona i Minerwy, a także świątynię, powstałą najprawdopodobniej w okresie panowania Oktawiana Augusta oraz forum i balneum wraz z cystersami.

Podczas urlopu na Korsyce nie można również zapomnieć o bajkowym, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przylądku Girolata, który otaczają czerwone klify Scandoli, osiągające wys. ok. 300 m. Do zatoki dotrzeć można tzw. dróżką mulników, która prowadzi do wioski Girolata. Warto także wybrać się do wąwozu Spelunca, który słynie z wąskich jednoprzęsłowych mostów (pozostałość po czasach genueńskich).

 Korsyka – plaże i sporty

Miłośnicy słonecznych kąpieli koniecznie powinni zawitać na bajkową plażę Palombaggia, która zlokalizowana jest w malowniczym otoczeniu lasu piniowego i czerwonych skał oraz przyciąga turkusowo-szafirowym odcieniem wody. Do innych polecanych plaż zalicza się m.in.: Pinarellu oraz Cala Rossa i San Ciprinau. Najczęściej uprawianymi sportami na Korsyce są zaś żeglarstwo, nurkowanie i pływanie.

Komentarze zostały zamknięte.