Bośnia i Hercegowina – co można zwiedzić i zobaczyć podczas wakacji

Bośnia i Hercegowina to niesamowicie klimatyczny, tajemniczy i barwny kraj ulokowany na Bałkanach. Wakacje w tej części świata to gwarancja ciekawych przeżyć, zaskoczeń i niezwykłych doświadczeń. Monastyry, meczety czy zamki tylko czekają tu na odkrycie, podobnie jak liczne cuda przyrody. Wśród tego majaczą pamiątki po wojnie, wyrwy w ścianach i opowieści. Synteza trudnych przeżyć i rajskich widoków łączy się w niezwykłą mozaikę, której warto doświadczyć.

Ciekawe miasta, pełne historii i zabytkowych zakątków

Jednym z miast, które koniecznie trzeba odwiedzić wybierając się do Bośni i Hercegowiny jest niewątpliwie Mostar. Odbudowane po wielu zniszczeniach jakich dokonała na nim wojna obecnie kojarzy się przede wszystkim ze Starym Mostem. Urocze restauracje, pełne klimatu uliczki czy kawiarnie zachęcają, żeby tu odpocząć, a jednocześnie poddać się atmosferze tego miejsca. Mostar dzieli się na część chrześcijańską oraz muzułmańską. Wiele tu cmentarzy, a turkusowa Neretw zaprasza na długie spacery wzdłuż rzeki..

Równie ciekawym miastem jest Travnik. Pełen meczetów, z zamkiem i starymi grobowcami zachęca do odwiedzin. Zwłaszcza latem wiele się tu dzieje, jednakże jego piękno zachwyca o każdej porze roku. Warto także odwiedzić Banja Luka,  miasto idealnie nadające się dla miłośników zabawy.

Nie byłoby Bośni i Hercegowiny bez Sarajewa. To w tym miejscu rozpoczęła się niechlubna historia związana z I wojną światową. Obecnie jednak panuje tu zupełni inny klimat, który kojarzy się raczej z zabawą do późna, licznymi kawiarniami i knajpkami. Na turystów czeka tutaj również dzielnica handlowa, meczety czy synagoga. Jest więc co oglądać.

Niezwykle stary osmański klasztor derwiszów czeka natomiast w mieście Blagaj. Tutaj też można napić się słynnej „kawy z widokiem na klasztor” i wspiąć się na wzgórze, na którym ulokowany jest zamek.

Inne ciekawe perełki bałkańskiego kraju pełnego niespodzianek

W Bośni i Hercegowinie warto zwiedzić zamek Pocitejl czy wybrać się do miasteczka Medjugorie. To tutaj bowiem w 1981 roku miały miejsca objawienia, co przyciąga do tego zakątka świata tłumy pielgrzymów. Ciekawe jest również Jajce. To małe miasteczko zachwyca zespołem średniowiecznych bram, które do niego prowadzą, a także zamkiem. Na turystów czeka tu wodospad i niezapomniany widok na kanion rzeki.

Niezwykle urokliwym miejscem jest również zamek znajdujący się w miejscowości Srebrnik. Krajobrazy są tu zachwycające, a sam budynek wart odwiedzenia. Podobnie czarującym zakątkiem są wodospady Kravica. Stąd jest już blisko do granicy z Chorwacją, co sprzyja wizycie w Dubrowniku chociażby.

Bośnia i Hercegowina to wspaniale bijące serce Bałkanów. Warto je zobaczyć, usłyszeć i poczuć choć raz w życiu. Piękno przyrody przyciąga miłośników przebywania wśród cudów natury, a ciekawe miasta i zabudowania tych, którzy kochają zwiedzanie i niezwykłe historie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kraj ten bowiem jest nietuzinkowy i potrafi zaskoczyć nawet tych najbardziej wymagających podróżników.

Podobne miejsca

Komentarze zostały zamknięte.