Albania

Ten niewielki kraj, położony na półwyspie bałkańskim, cieszy się sporą popularnością wśród europejskich turystów. Miejsce to znane jest z gościnności mieszkańców, ciekawych zabytków oraz łagodnego, śródziemnomorskiego klimatu. Dlatego w trakcie snucia wakacyjnych planów warto wziąć Albanię pod uwagę.

Plażowanie

Większą część przemysłu współczesnej Albanii stanowi turystyka, dlatego nic dziwnego, że znajdziemy na jej terenie liczne kurorty nadmorskie. Na mieszczących się tam plażach spotkamy sporo turystów, jednak nadal w Albanii znajdziemy bardziej odosobnione miejsca. Wybrzeże posiada zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże, woda jest przejrzysta, dlatego nurkowanie w niej jest prawdziwą przyjemnością. Część plaż jest płatna, coraz częściej pojawiają się na nich budki z jedzeniem czy puby, turystyka w kraju dopiero się bowiem rozwija. Planując tam wakacje w lipcu czy sierpniu, możemy liczyć na słoneczną pogodę, opady deszczu bardzo rzadko występują w tym okresie.

Saranda

Jedna z popularniejszych, nadmorskich miejscowości. Oprócz zażywania morskich kąpieli, możemy zwiedzać tam również ciekawe zabytki. W ścisłym centrum miasta zobaczymy ruiny Synagogi, która powstała w V wieku, kiedy tereny te były zamieszkiwane przez dużą, żydowską społeczność. W Pobliżu Sarandy znajduje się niewielkie wzgórze, na którego szczycie króluje twierdza Lekuresi, wzniesiona na początku XVI wieku. Obecnie na jej górnym piętrze mieści się restauracja, z której można zobaczyć piękną panoramę pobliskiej Saranady. Kilka kilometrów od miasta mieści się Butrint, stanowisko archeologiczne, w którym można zobaczyć ślady osad greckich, rzymskich oraz tureckich.

Tirana

Co prawda stolica Albanii znajduje się daleko od wybrzeża, jednak mimo to zasługuje na uwagę turystów. Nie znajdziemy tutaj pereł architektonicznych z dawnych epok, jednak z roku na rok przybywa tutaj drapaczy chmur, formujących współczesną panoramę miasta. Jednym z nich jest wieża Sky Tower, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Miłośnicy muzyki i nocnych imprez powinni odwiedzić dzielnicę Bloku. Miejsce to niegdyś zamieszkiwali dygnitarze partyjni, zwykli obywatele nie mogli wkraczać do dzielnicy. Jednak obecnie znajdziemy tam mnóstwo klubów i pubów, a także restauracji serwujących lokalną kuchnię.

1 komentarz

  1. Wszystkim podrozujacym samochodem do Albanii zycze szerokiej drogi. Ponizej w miejscu na komentarze zapraszam do podzielenia sie Waszymi doswiadczeniami i ciekawostkami z podrozy do Albanii. Albania jest dobrym miejscem na wakacje, puki nie jest tam pelno turystow to mozna doswiadczyc wspanialej lokalnej kultury polecam