Izrael

Izrael to państwo leżące w Azji Zachodniej nad Morzem Śródziemnym, graniczy z Libanem, Libią, Jordanią, Palestyną i Egiptem.

Klimat jest tu zróżnicowany, w Tel Awiwie i Hajfie jest śródziemnomorski, natomiast w Dolnie Jordanu panuje klimat tropikalny.

Izrael to miejsce niezwykłe i warto wybrać się tu na urlop. To kraj o bardzo ciekawej kulturze i geografii, to tu spotykają się trzy wielkie religie chrześcijaństwo, judaizm i islam, co powoduje, że rokrocznie przyjeżdża tu ogromna ilość turystów. Mimo trudnych warunków politycznych jest to kraj bezpieczny dla turystów, trzeba jednak pamiętać, że paszport nosimy przy sobie, ponieważ bardzo często zdarzają się kontrole na ulicach.

Izrael to niewielki kraj i teoretycznie dwutygodniowy urlop w zupełności wystarczy na jego poznanie.

Z racji dostępu do aż trzech mórz Martwego, Śródziemnego i Czerwonego leniuchowanie na plaży może być jednym ze sposobów spędzenie tu urlopu.  Kiedy nas znudzi leżakowanie możemy pożeglować lub uprawiać surfing. Najbardziej znanym kurortem jest Eljat, jest to idealne miejsce dla fanów sportów wodnych począwszy od narciarstwa a na nurkowaniu skończywszy. A jeśli lubimy nurkować to koniecznie trzeba się wybrać do Cezarei, gdzie mamy możliwość obejrzenia podwodnych ruin miasta Heroda. Niewątpliwie dużą atrakcją samą w sobie jest pobyt nad Morzem Martwym, nawet dla ludzi nie potrafiących pływać a to z powodu koncentracji soli w wodach morza, która jest tak duża, że wystarczy położyć się na jego powierzchni a woda sama unosi ciało.

A gdy już jesteśmy nad Morzem Martwym to koniecznie musimy się wybrać do Ein Gedi. Jest to cudowna oazą pełną tropikalnej roślinności, a jej historia sięga do czasów biblijnych.

W dwóch rezerwatach przyrody – Nahal David i Nahal Arugot można zobaczyć przepiękną roślinność, strumienie, wodospady, jeziorka oraz jaskinie. Są tu też ślady osadnictwa z VII wieku p.n.e., świątynia z końca epoki kamienia (ok.3 tys. lat p.n.e.) a także ruiny starożytnej synagogi z III wieku n.e.

Jeśli chcemy trochę pozwiedzać to w Izraelu nie zabraknie ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Począwszy od Masady, gdzie można zobaczyć ruiny twierdz będącej areną ostatniego powstania Żydów przeciw wojskom rzymskim. Do historii przeszło trzyletnie oblężenie, które nie złamało powstańców, którzy nie poddali się lecz wybrali śmierć samobójczą.

Kolejne na liście powinno być Qumran, jest to z pewnością miejsce niebywałe. Znaleziono tu w 11 jaskiniach 850 zwojów rękopisów, ukrytych w amforach glinianych przez żydowską sektę Esseńczyków,  pochodzą one z lat od 140 r. p.n.e. do 68 r. n.e.

izrael-haifa

Dla wyznawców chrześcijaństwa ważne będzie zobaczenie Jerozolimy, Betlejem, Nazaretu, ale warto też odwiedzić Tel-Aviv i Hajfę. W całym Izraelu jest dużo kościołów, meczetów i synagog, które przyciągają pielgrzymów z całego świata, przecież Izrael to Ziemia Święta.

Komentarze zostały zamknięte.