Nowa Zelandia

Na początku XIX Maorysi zamieszkujący Nową Zelandię podjęli rozmowy z Brytyjczykami w wyniku, których kraj ten stał się kolejnym wówczas zamorskim terytorium Jej Królewskiej Mości. Od tego czasu datuje się początki brytyjskiego osadnictwa na terenie Nowej Zelandii. W 1907 roku kraj ten zyskał niezależność. Jest jednak podobnie jak Australia czy Kanada niezależnym dominium.

Nowa Zelandia do niedawna była krajem głównie rolniczym, jednak dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich 20 lat pozwolił rozwinąć zróżnicowaną gospodarkę. Stolicą kraju jest miasto Wellington.

wellingtonCo warto zobaczyć w stolicy?
Te Papa czyli „Skarbiec” jak określa się w języku Maorysów muzeum narodowe znajdujące się w stolicy. Jest to instytucja gromadząca wiedzą i artefakty historii wyspiarzy. Muzeum jest niezwykle nowoczesne i trzeba na nie zarezerwować kilka godzin, ale dzięki niemu można zagłębić się w kulturze i poznać dzieje tego wspaniałego kraju.
Kolejka linowa jest żelaznym punktem turystycznej wycieczki po Welington. Przy okazji przejażdżki do jej górnej stacji można odwiedzić planetarium znajdujące się przy jej górnej stacji.
Karori Wildlife Sanctuary oraz ogrody botaniczne
Pierwsza atrakcja to miejsce, w którym nowozelanadczycy postanowili chronić gatunki zagrożone wyginięciem, w tym wiele gatunków endemicznych, w których bogactwo obfituje wyspa ze względu na swą izolację od pozostałych kontynentów.

W ostatnich latach Nowa Zelandia została rozsławiona przez serię filmów kręconych na podstawie kultowego „Władcy pierścieni” czy „Hobbita”. Wielu miłośników literatury fantazy, ale i nie tylko koniecznie chce odwiedzić takie miejsca jak Aleksander Farm, gdzie znajdował się plan wioski Hobbitów. Park Narodowy Tongariro to pierwowzór dla filmowego Mordoru. Park Regionalny Kaitoke został wykorzystany do stworzenia siedziby elfów czyli Rivendel. Oczywiście to tylko kilka miejsc z całej listy obejmującej wykorzystane w tej ekranizacji plenery. Na zakończenie koniecznie trzeba zaglądnąć do siedziby firmy Weta Workshop odpowiedzialnej za efekty specjalne, gdzie na specjalnej wystawie można zobaczyć jak powstawały drobne oraz najbardziej spektakularne sceny z tej kultowej sagi.

Komentarze zostały zamknięte.