Peru

Kraj położony w zachodniej części Ameryki Południowej. Jest on trzecim co do wielkości krajem tego kontynentu, znajduje się w strefie równikowej jednak specyficzne położenie pomiędzy oceanem a Andami powoduje, że mamy tam do czynienia z trzema krainami geograficznymi: wybrzeżem, dżunglą i górami.

Wzdłuż wybrzeża znajdują się niziny nawiedzane często przez trzęsienia ziemi. Niziny w większości są raczej suche pustynne lub półpustynne, większość obszarów rolniczych skupia się wokoło płynących rzek, których znacząca większość to rzeki okresowe.
Górskie rejony Peru to Andy ze swoimi wspaniałymi ścianami skalnymi wieloma dziewiczymi szczytami. Góry te mimo, że nie najwyższe należą do jednych z trudniejszych do wspinania czy trekingu. Wynika to z ukształtowania terenu, przewyższeń, ale także szybko zmieniających się warunków atmosferycznych.

Przemieszczając się dalej na wschód, trafiamy do strefy tropikalnej, gdzie króluje las tropikalny czyli dżungla.

Stolicą Peru jest Lima. W tym mieście zlokalizowanych jest wiele muzeów, jednak na obowiązkowej liście powinno znaleźć się przede wszystkim Museo de la Nación czyli muzeum narodowe. Jest to instytucja, która stara się aktywnie krzewić wiedzę na temat historii Peru ze szczególnym naciskiem na okres prekolumbijski. Poza stałymi ekspozycjami wzbogaconymi multimediami, można wziąć udział wykładach, sympozjach czy inscenizacjach prezentujących fragmenty historii Peru. Z pozostałych muzeów warto wspomnieć o Muzeum złota, Muzeum Broni oraz Muzeum Inkwizycji.
Kolejnym punktem powinie być wzniesiony przez Pizzara Pałac Prezydencki będący jednym z najstarszych budynków w Limie, kontrast tej wspaniałej budowli z biedą obecna w pozostałych obszarach Peru nieodmiennie zaskakuje zwiedzających.

Miasto Nazca słynie ze znajdujących się w jego pobliżu olbrzymich rysunków wykonanych w tutejszej ziemi. Rysunki dobrze widoczne są dopiero z lotu ptaka co jest niezwykłe samo w sobie biorąc pod uwagę wiek i dostępną technikę w czasie ich powstawania.

Machu Picchu czyli jeden z cudów świata. Miasto w wysokich górach powstałe prawdopodobnie w okolicy XV w. Koncepcja architektoniczna, rozwiązania zastosowane w tym mieści zdumiewają wszystkich naukowców i odwiedzających to miejsce.

Cusco dawna stolica imperium Inków a zarazem jedno z najstarszych istniejących miast na świecie. Poza architekturą tego miejsca dodatkowym smaczkiem są mieszkańcy którzy w większości są autochtonami posługującymi się dialektem keczua.

Jezioro Titicaca czyli największe jezioro w Ameryce południowej a zarazem największe jezioro wysokogórskie na świecie. Warto odwiedzić to miejsce choćby tylko po to aby zobaczyć rodowitych Indian do dziś budujących swoje pływające wioski na tratwach z trzciny nieporastającej wybrzeże tego fantastycznego jeziora.

Komentarze zostały zamknięte.